2012-10


grootmense

leeslyste

Bekronings

Sanlamprys vir jeuglektuur

Sedert 1984 word die wedstryd in oorleg met Tafelberg-uitgewers aangebied om 'n sterk inheemse kinderlektuur te bevorder. Pryse word sedert 1988 elke tweede jaar op grond van wedstrydinskrywings toegeken.

1980


Geen tema; wedstryd eenmalig aangebied, slegs in Afrikaans
Elsabé Steenberg (Boom bomer boomste)

1985

Interpersoonlike verhoudings

Wenner: Maretha Maartens (Die sakmense)
Naaswenners:
Louis Kruger (Donkerboskind)
Chris Karsten (Floris Sapiens)
Winner: Eve Merchant (Ghamka man-of-men)
Runners-up:
Peter Slingsby (The cave)
Desmond Greig (Secret of the eagles)

1988

'n Historiese verhaal

Goud: Pieter Pieterse (Die pad na die see)
Silwer: Maretha Maartens (Oor die nek van die draak)
Brons: Franci Greyling (Dirkie Drieka Frederika)
Gold: Allan Jermieson (Rebecca's horse)
Silver: Dianne Hofmeyr (When whales go free)
Bronze: Nancy Okes (The last of the Hugenots)

1990

'n Verhaal met 'n hedendaagse agtergrond

Goud: Maretha Maartens (Plek van dolfyne)
Silwer: Barrie Hough (Droomwa)
Brons: Kowie Rossouw (Wie se hart kan dit dan hou?)

Gold: Dianne Hofmeyr (A red kite in a pale sky)
Silver: Michael Williams (Into the valley)

Bronze: Jenny Winter (Flash flood)

1992

'n Verhaal met 'n stedelike agtergrond

Goud: Barrie Hough (Vlerkdans)
Silwer: George Weideman (Los my uit, paloekas!)

Brons: Maretha Maartens (Spinnekopsomer)
Gold: Michael Williams (The genuine half-moon kid)
Silver: Gail Smith (The Slowacki snoz)

Bronze: Marie Thorpe (Lucy's games)

1994

'n Verhaal met 'n ligte aanslag

Goud: George Weideman (Die optog van die aftjoppers)
Silwer: Martie Preller (Anderkantland)

Brons: Tertia Botha (Rebel)
Gold: Dianne Hofmeyr (Boikie, you better believe it)
Silver: Jenny Robson (Don't panic, mechanic)

Bronze: Ada-Marie Hauptfleish (Roller-coaster)

1996

'n Verhaal waarin sport of die buitelewe 'n rol speel

Nuwe formaat - vyf hoofpryse:
Martie Preller (In die tyd van die Esob)
Jenny Robson (One magic moment)

Peter Slingsby (The joining)
Gail Smith (Wheels!)
Betsie van Niekerk (Gamkab)

Beginners:
Francois Bloemhof (Slinger-slinger)
Leon de Villiers (Die Pro)

1998

'n Verhaal wat raak aan die eeu- en millenniumwisseling

Wenners:
Elsa Hamersma (Die teken van Crux)
Barrie Hough (Skilpoppe)

George Weideman (Dana se jaar duisend)
Robin Saunders (Sons of Anubis)
Jenny Robson (The denials of Kow-Ten)

Aanmoedigingspryse:
Anina Schultz (Reg, Kommandant)
Johnny Masilela (Zanemvula, the rain child)

2000

'n Verhaal oor die tema individu en samelewing/Westerse individualisme en ubuntu

Nuwe formaat van vier taalkategorieë:
Goud: Jan Vermeulen (Geraamtes dra nie klere nie)
Silwer: Rena Schüler (Die somervakansie wat te lank was)
Gold: Jenny Robson (Because pula means rain)
Silver: Sarah Britten (The worst year of my life, so far)
Silwer in die Nguni-tale: Zibela Sisusa (Isahluko sokuqibela) (Die laaste hoofstuk)
Silwer in die Sotho-tale: Kabelo Kgatea (Njeng manong fa ke sule) (Verslind my, aasvoëls, wanneer ek sterf)

2002

'n Verhaal wat lesers positief stem

Goud Afrikaans: Marita van der Vyver (Die ongelooflike avonture van Hanna Hoekom)
Goud Engels: Peter Slingsby (Jedro's bane)
Silver Engels: Sarah Britten (Welcome to the Martin Tudhope show)
Silwer in die Nguni-tale: Dumisani Sibiya (Kungasa ngifile) (Oor my dooie liggaam) Zoeloe
Silwer in die Sotho-tale: Kabelo Kgatea (Lebo seipone) (Kyk in die spieël)
Tswana

2004

Verhale waarin musiek 'n rol speel

Goud Afrikaans: Francois Bloemhof (Nie vir kinders nie) en Fanie Viljoen (Breinbliksem)
Silwer Afrikaans: Engela van Rooyen (Vuvuzela)
Goud Engels: Jenny Robson (Praise Song)
Silwer Engels: Darrel Bristow-Bovey
isiZulu: Dumisani Sibiya

Setswana: Kabelo Duncan Kgatea (Ntshware ka letsogo)

2007

Verhale waarin tegnologie 'n rol speel

Goud Afrikaans – Derick van der Walt (Lien se lankstaanskoene)
Silwer Afrikaans - Fanie Viljoen (Onderwêreld)
Engels goud – Gill D’achada (Sharkey’s son)
Engels silwer - John Coetzee (Dance of the freaky green gold)
Sotho-tale silwer – Kabelo Duncan Kgatea (Monona was bosupa) (The pointing finger), ‘n verhaal in Setswana
Tshivenda goud – Nne na inwi (You and me)

2009

Verhale waarin humor 'n rol speel

Silwer Afrikaans - Derick van der Walt (Willem Poprok)
Goud Engels - Adeline Radloff (Sidekick)
Silwer Engels - Alex Smith (Agency Blue)
Goud Nguni-tale - Dumisani Sibiya (Ngiyolibala Ngife) (IsiZulu).
Silwer Sotho-tale - Mabonchi Motimele Goodwill (Ke a hwa, ke a ikepela) (Sepedi)

2011

Verhale waarin hoop 'n rol speel

Goud Afrikaans - Annelie Ferreira (Tot siens, koning Arthur)
Goud Engels - Jayne Bauling (Dreaming of Light)
Goud Sotho-tale - Kabelo Duncan Kgatea (Mmudubudu)
Silwer Afrikaans - Derick van der Walt (Hoopvol)
Silwer Engels - Neil Malherbe (The Magyar Conspiracy)
Silwer Nguni-tale - B.D. Khawula (Yihlathi Leli)

Inligting verskaf deur Tafelberg-Uitgewers. Bygewerk Oktober 2012.
Terug na Leeslyste

 

 

 

 


Voordeur en inhoud | Jong woordvrate | Ouer woordvrate | epos

STORIEWERF word aangebied saam met woordvrate en storiemakers
van alle soorte en groottes.

Gebou en onderhou deur Franci Greyling.

Skryfkuns Skool vir Tale Noordwes-Universiteit (PUK)

(C) Franci Greyling 2000-2012